3 köpeği zehirleyen sanığın yargılandığı davada ‘şikayet yok’ diyerek durdurma kararı

Konacık Mahallesi Pedasa Caddesi’nde etraf sakinleri tarafından bakılan 2 köpek, 30 Ekim 2022 tarihinde akşam saatlerinde biri yol ortasında, başkası kaldırımda meyyit bulundu. İlçe Tarım Müdürlüğü vazifelileri bölgede inceleme yaptı. Bir gün sonra bir köpek daha birebir bölgede meyyit bulundu. Köpeklerin zehirlenerek öldürüldüğü sav edildi.

2 farklı söz vermiş

Olayla ilgili Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında incelenen güvenlik kamerası manzaralarından köpekleri zehirlediği öne sürülen kişinin pazarcılık yapan Tahsin B. olduğu belirlendi. Meyyit bulunan üçüncü köpeğin de Tahsin B.’ye ilişkin olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan Tahsin B. tabirinde, köpekleri, tavuklarına saldırdığı gerekçesiyle, savcılıktaki sözünde ise torununa havladığı için zehirlediğini söyledi. Tahsin B., çıkarıldığı mahkemece isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

Durdurma kararı verildi

Tahsin B., hakkında ‘birden fazla hayvanı taammüden öldürme’ hatasından Bodrum 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı. Davanın birinci duruşması bugün görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan Tahsin B., Muğla Barosu Doğal Hayatı Muhafaza ve Hayvan Hakları Komitesi ile Kent Komitesi avukatları katıldı. Mahkeme hakimi Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğü’nün şikayeti olmaması ve evraktaki eksikliklerin giderilmesi için ‘davayı durdurma’ kararı verdi.

‘İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğü’nün şikayeti bekleniyor’

Duruşma çıkışında Muğla Barosu Doğal Hayatı Muhafaza ve Hayvan Hakları Komitesi üyeleri ve hayvanseverler bir ortaya gelerek kararla ilgili açıklama yaptı. Muğla Barosu Doğal Ömrü Müdafaa ve Hayvan Hakları Kurulu Lideri Avukat Vahit Çevik, “5199 Sayılı Hayvanları Muhafaza Kanunu’nun 28/A unsurunun 8’inci fırkasında sahipsiz hayvanların vefatıyla ilgili ve ihlaliyle ilgili durumlarda şikayet hakkı vilayet ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine verilmişti. Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından olay yerinde tutulan tutanakta, yetkilisinin imzası olmasına karşın mahkeme kâfi görmedi. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün şikayetçi olması konusundaki eksiliğinin tamamlanması için bugünkü duruşmada mahkeme ‘durdurma’ kararı verdi. Şu an evrak beklemede, savcılık tarafından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün şikayetçi olmasına ait dilekçenin tamamlanmasından sonra davaya devam edilecek. Türkiye’de bu bahislerdeki kararlarda maalesef az cezalar veriliyor. Maddedeki ceza ve yaptırımlar yetersiz. Mahkemelerin bu mevzuda kâfi hassaslığı göstermeyerek düşük cezalar vermesi, bu cins hareketlerin maalesef devam etmesine neden oluyor. Hayvanlara yapılan makus muamele, zulüm, zehirleme, öldürme olayları hem cezaların yetersiz olmasından hem de mahkemelerimizin hassas davranarak üst huduttan ceza vermemesinden kaynaklanıyor. Konya’daki olayda da vahşice öldürme olayına karşın maalesef alt hududun biraz üstünde ceza verildi ve ertelendi. Bu mevzuda savcı ve yargıçlarımızın hassas olmasını bekliyoruz. Günahsız canlarımızı öbür türlü müdafaa imkanımız yok. Hiçbir kabahati günahı olmayan, beşerle yaşama dileği olan bir temizin zehirli besin unsuruyla iç organları parçalanarak, acı çekerek öldürülmesi vahşetten diğer bir şey değildir. Mevcut cezaların âlâ uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir