Almanya’dan herkese 60 bin TL enflasyon tazminatı

Türkiye’de sık sık “Almanya bizi kıskanıyor” argümanıyla gündeme gelen Almanya’da hükümet yeni yılla birlikte vatandaşlarına dayanak yardımlarını uygulamaya almaya başladı.

Almanya 2023’le birlikte her geçen gün halkına daha çok maddi takviye oluyor. Hem krizlerin hem de enflasyonun tesirini atlatmak için kamu masrafları büsbütün kısıldı. Bir uçağı, hem başbakan hem de bakanlar sırayla kullanıyor. Özel görüşme ya da işlere katiyetle devlet uçağı ile gidilmiyor. Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin yalnızca bir uçak var ve o da sırayla kullanılıyor.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar dışında, kimsenin “özel hizmet aracı” ya da zırhlı Mercedes’i bulunmuyor. Çalışanlara enflasyon tazminatı ödenecek. Yeni yılla birlikte Almanya’da yasal olarak yaşayan herkese ise yeni maddi dayanaklar, yeni enflasyondan muhafaza artışları (tazminat) ve yeni vergi indirimleri getirildi.

İŞTE ALMANYA’NIN ENFLASYONLA UĞRAŞ PLANI

YURTTAŞ PARASI: İşsiz bir kişinin ailesinde kişi başına ödenen yurttaş parası 502 Euro’ya (yaklaşık 10 bin TL) çıkarıldı. 18 yaşından küçük iki çocuğu olan bir aile 1400 Euro (28 bin TL) net yardım alacak. Ayrıyeten bunlara 500 Euro (yaklaşık 10 bin TL) çocuk parası verilecek. Kira, yakacak yardımı, radyo-TV vergisi takviyesi ile net aylık 2500 Euro’ya (50 bin TL) çıkacak. Üstelik bu yardımlardan, ülkeye yeni gelen, Ukraynalı- Suriyeli- Afgan, herkes yararlanacak.

ENFLASYON TAZMİNATI: Almanya, vatandaşına enflasyon tazminatı ödeyecek. 25 Ekim 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan kanuna nazaran, 1 Ekim 2022’den itibaren, patronlar çalışanlarına kişi başı 3000 Euro’ya (yaklaşık 60 bin TL) kadar “enflasyon tazminatı” ödeyecek. Bunun için patron ile personelin anlaşmış olması gerekiyor. Ödemenin tamamı birden yapılabilir ya da 31 Aralık 2024’e kadar taksitlendirilebilir. Ödeme vergisiz ve toplumsal kesintisiz olacak. Patron bunu vergiden düşebilecek. Maaş bordrosunda, bu paranın “enflasyon tazminatı” (Inflationsausgleichsprämie) olduğunun açıkça belirtilmesi gerekiyor.

ÇOCUK PARASI: Her aileye, gelirinin ne olduğuna bakılmaksızın ödenen çocuk parası 250 Euro’ya (5 bin TL) çıkarıldı. Böylelikle her bir çocuk için 31 Euro’luk artış sağlandı. Çocuk parası, üniversite ve yüksek lisans bitene kadar ödeniyor. Yani ortalama 25 yaşına kadar bu para ailenin ya da çocuğun hesabına yatırılıyor.

İKAMET PARASI: Şimdiye kadar, maaşı az olan kiracılara verilen temel dayanak niteliğindeki ikamet parası, 190 Euro’dan 370 Euro’ya çıkarıldı. Bu durumdakiler, başvurarak her ay 370 Euro’luk “kira ve ikamet desteği” alacak. Hiç geliri olmayan ya da küçük işlerde çalışıp ayda 520 Euro’ya kadar kazananların “bütün kirasını” ise zati devlet ödüyor.

VERGİ İNDİRİMİ: Vergiye tabi çıkar oranlarında indirime gidildi. İndirimle birlikte bir kişinin yıllık gelirinde yaklaşık 1700 Euro’luk rahatlama olacak. Yüzde 42’lik vergiye tabi yıllık çıkar oranı 58.587 Euro’dan, 62.827 Euro’ya yükseltildi. 2024’te bu sayı 66.779 Euro olacak. Değişiklik maaş bordrosuna otomatik olarak yansıyacak.

Vergiden muaf olunan yıllık çıkar ölçüsü ise 10.908 Euro oldu.

ENERJİ DAYANAĞI: Savaş nedeniyle yükselen güç fiyatlarına tavan getirildi. Buna nazaran mart ayından itibaren, tüketimin yüzde 80’inin eletkrik fiyatı 40 senti aşamayacak. Gazda ise bu sayı en fazla 12 cent olacak. Elektrik ve gaz fiyatları yükselirse, farkı devlet üstelenecek ve tüketici korunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir