Beğendik Köprüsü 46 milyon lira tasarruf ettirdi

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Pervari İlçesi’nin Bitlis ve Van vilayetlerine inançlı ve konforlu ulaşımını sağlayan Beğendik (Botan) Köprüsü’nün hizmete girdiği 3. yılında, köprünün bölge vilayetlere ve ülke iktisadına sağladığı katkı ve kıymete dikkat çekti.

Bakan Uraloğlu, “Mesafeleri kısalttığı üzere vakitten 32 milyon lira, yakıttan 14 milyon lira olmak üzere toplam toplam 46 milyon lira tasarruf elde edildi. Köprülerin en büyük özelliği karşı kıyıları ya da uzakları birbirine bağlar. Kalpten kalbe kurulan köprüler üzere biz de insanları birbirine yakınlaştıran köprüler inşa ediyoruz. Ünlü Şairimiz Arif Nihat Asya’nın dediği üzere, ‘İçimizden biri köprü olmaya razı olmazsa biz kıyamete kadar, bu suyun kıyılarında bekleriz’ bizim de tamda yaptığımız bu işte. Hiç kimseyi suyun kenarında bekletmemek. Sevenleri birbirine kavuşturan köprüler inşa etmek” diye konuştu.

BEĞENDİK KÖPRÜSÜNÜN ÖZELLİKLERİ

Pervari İlçesinin Bitlis ve Van vilayetlerine inançlı ve konforlu ulaşımı sağlayan Beğendik (Botan) Köprüsü, 210 metre orta açıklığı ile İstikrarlı Konsol sistemi ile Türkiye’nin en uzun orta açıklıklı, kutu kesitli, arka germeli köprüsü pozisyonunda. Köprünün uzunluğu 2 adet kenar açıklığı ile toplam 450 metreye kadar ulaşıyor. 165 metrelik yüksekliğe sahip köprü ile Beğendik-Pervari kısmı 8 kilometre kısaldı. Köprü, egzoz emisyonunun bin 674 ton azalmasını da sağlamış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir