Doğu Karadeniz’den beş ayda rekor ihracat

Doğu Karadeniz

İhracatçılar Birliği İdare Heyeti Lideri Saffet Kalyoncu, yaptığı yazılı açıklamada, bölge ihracatında evvelki yıla oranla yüzde 17 artış yaşandığını belirtti.

Yılın ocak-mayıs periyodunda Trabzon’dan 511 milyon 774 bin 351, Rize’den 86 milyon 426 bin 409, Artvin’den 28 milyon 861 bin 419, Gümüşhane’den de 17 milyon 501 bin 688 dolar ihracat gerçekleştirildiğini aktaran Kalyoncu, Trabzon’dan gerçekleştirilen ihracatta yüzde 29, Artvin’den ihracatta ise yüzde 11 artış yaşandığını vurguladı.

Kalyoncu, madencilik eserleri ihracatındaki düşüşe bağlı Rize ihracatının yüzde 10, Gümüşhane dış satımının ise yüzde 48 düştüğünü kaydetti.

Bölgeden yılın 5 ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen dalların başında 283 milyon 645 bin 661 dolarla fındığın yer aldığına dikkati çeken Kalyoncu, bunu yaş meyve ve zerzevat, su eserleri ve hayvancılık mamulleri, maden ve metaller ile kimyevi hususlar ve mamullerinin izlediğini söz etti.

Kalyoncu, Doğu Karadeniz’den 127 ülkeye ihracat yapıldığına işaret ederek, en fazla ihracat yapılan birinci 5 ülkenin Rusya Federasyonu, İtalya, Almanya, Gürcistan ve Çin Halk Cumhuriyeti olduğunu, geçen yılın birebir devrinden farklı olarak başta Suudi Arabistan, Myanmar, Paraguay olmak üzere 14 ülkeye daha ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

Yeni kurulan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde Ömer Bolat’ın Ticaret Bakanı olarak atanmasının ihracat topluluğu için değerli moral kaynağı olduğunu vurgulayan Kalyoncu, şunları kaydetti:

    “Yeni kurulan kabinede yer alan çok pahalı ve donanımlı bakanlarımızın öncülüğünde başta iktisat olmak üzere gerçek kesime inanç ve takviye verecek rasyonel siyasetlere dönüş yapılması ile ihracatımızda değerli bir sıçrama beklenmektedir. Bu vesile ile başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm kabine üyelerine yeni vazifelerinde muvaffakiyet dileklerimizi arz ederken, en öncelikli beklentilerimiz ihracatçının finansmana erişim imkanlarının kolaylaştırılması, yüksek oranda artmış olan ihraç maliyetlerinde ihracatçıya rekabet imkanı kazandıracak siyasetlerin acilen uygulamaya konulmasıdır.”​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir