Kılıçdaroğlu, Aile Destekleri Sigortası’nı açıkladı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Ekonomi Muhabirleri ile Aile Takviyeleri Sigortası Buluşmasına katıldı. Toplantıda Kılıçdaroğlu’na; CHP Genel Lider Yardımcısı Yüksel Taşkın, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo da eşlik etti.

“SORUN YOKSULLUĞU OY İÇİN KULLANMAK, İSTİSMAR ETMEK”

Kılıçdaroğlu toplantının basına açık kısmında şu açılış konuşmasını yaptı:

“Türkiye parlamentosundan bir yasa çıkararak Milletlerarası Çalışma Örgütü’nün Toplumsal Güvenliğin Taban Normları Kontratını kabul etti, 1971. Bu mukaveleye nazaran Türkiye dokuz sigorta kısmını uygulamayı taahhüt etti. Bunlardan sekizi uygulanıyor. En son işsizlik sigortası uygulamaya girdi ve hala daha devam ediyor. Dokuzuncu sigorta kolu aile dayanakları sigortası. Elli bir yıldır aile takviyeleri sigortası uygulanmıyor. Aile dayanakları sigortasının temel hedefi her aileye taban gelir garantisi sağlayan sigorta kısmı. Münasebetiyle kişinin doğumundan, kişinin vefatına kadar kişiyi ve aileyi toplumsal devletin teminata aldığı bir mukavele, 102 sayılı Kontrat. Fakat 102 sayılı Sözleşme’nin aile dayanakları sigortası uygulanmıyor. Soru şu, neden aile dayanakları sigortası uygulanmıyor? Zira yardımlar yapılıyor. Pek çok yardım yapılıyor, dağınık bir çerçevede yardım yapılıyor. Halbuki bunların bir çatı altında hiçbir ayrım yapmadan taban gelir teminatının bütün ailelere bir formuyla sağlanması lazım. Sorun yoksulluğu bitirmek değil. Sorun yoksulluğu oy için kullanmak, istismar etmek. Bu toplantıda öngördüğümüz düzenlemeyle, yoksulluğu artık bu ülkede hiçbir siyasal parti istismar konusu yapmasın. Kişi fakirse toplumsal devletin muhafazası altında olsun. Toplumsal devlet ona her türlü kanunların ön gördüğü yardımı yapsın.

“57 BİN TIP AİLE TİPİNİ BELİRLEDİK, UZUN BİR ÇALIŞMA OLDU”

Aile takviyeleri sigortası, taban fiyatın altında yahut hiç geliri olmayan bütün aileleri kapsayacak. Aile dediğimiz bir kişi de olabilir, beş şahısta, yedi kişi de olabilir. İnternet sitemize girildiğinde 57 bin çeşit aile için bir program geliştirdik. Örneğin: tek kişidir, üç kişidir, üç kişi bir engelli var, üç kişi biri üniversiteye gidiyor diye 57 bin tıp aile tipini belirledik, uzun bir çalışma oldu. Hasebiyle internet sitesine giren kendi konumunu oraya yazan kişi altında ne kadar aile yardımı alacağını da görmüş olacak. Böylelikle hayali bir proje değil, ayakları yere basan ön çalışmaları yapılmış önemli bir tahlilden geçtikten sonra sizlerle paylaşıyoruz.

“AİLE TABİPLERİNİN BULUNDUĞU HER YERDE TOPLUMSAL HİZMET UZMANLARI DA OLACAK”

Ailenin mali durumunu toplumsal hizmet uzmanları ve sosyologlar, vilayetlerde nasıl aile tabipleri varsa aile doktorlarının bulunduğu her yerde toplumsal hizmet uzmanları da olacak. Tıpkı ailelerde bunlar daima çalışacaklar. Ailedeki bütün değişimi raporlayacaklar ve kuruma bildirecekler. Kurum bunun üzerinden o ailelere yardımı yapmış olacak. Böylelikle kişinin yahut ailenin yoksulluğunu yalnızca devlet bilecek ve bunun istismarı büyük ölçüde engellenmiş olacaktır. Ailenin gelir durumuna nazaran ailede engelli var mı, yaşlı var mı, mesken bayanı yaşlı varsa ona bakıyor mu bakmıyor mu bütün bu değerlendirmeler yapılacak.

“ÇOK SAYIDA TOPLUMSAL HİZMET UZMANI İSTİHDAM EDİLECEK YÜZDE 99.9’U BAYANLARDAN OLUŞACAK”

Bunun öngördüğümüz bir avantajı daha var. Çok sayıda toplumsal hizmet uzmanı istihdam edilecek. Ve bunlar meskenlere girecekler münasebetiyle toplumsal hizmet uzmanlarının yüzde 99.9’u bayanlardan oluşacak. Bayanlar meskenlere girecekler. Makul periyotlarda 6 aylık, bir yıllık yahut ailenin isteği üzerine girilecek. Hasebiyle bunlar raporlanacak. Raporlandıktan sonra ilgili kamu kurum yani Aile Destekleri Sigortası Kurumu bunlara toplumsal hizmet uzmanının öngördüğü muhakkak bir bedel ödeyecek. Bir gayemiz daha var. Aile takviyeleri sigortasının öngördüğü yardımı kurum bayanın banka hesabını açacak ve bayanın hesabına yatıracak. Münasebetiyle bayan aylık tertipli olarak gelirini alıp geçimini bir formuyla sağlayabilecek. Böylelikle bayanın aile yapısında daha güçlü bir duruma gelmesini hedefliyoruz. Şu anda yaşlılık aylığı alanlar, engelli aylığı alanlar var. Bunların hiçbirisi kesilmeyecek. Tam aksine bunların ölçüsü biraz daha artmış olacak.

“HİÇBİR AİLE PRİM ÖDEMİYOR”

Temel amaç her ailede minimum bir sigortalının çalışmasına ortam yaratmak. Her ailede taban bir sigortalı olmalı, toplumsal güvenliği olan bir aile olmalı. Bunun için de bir gayemiz var. Kamuda ister merkezi otorite ister belediyeler emekçi alırken bu ailelerin çocukları için ya da bu ailede yaşayanlar için müspet ayrımcılık yapılacak ve bunlar evvel işe alınacaklar. Böylelikle her ailede minimum gelir elde eden bir birey olacak. Bu tıpkı vakitte Aile Destekleri Sigortası Kurumu’nun da yükünü hafifletmiş olacak. Zira kişi iş buldu esasen çalışıyor münasebetiyle daha rahat bir ortamı kendisiyle ve ailesiyle birlikte yaratabilir. Aile takviyeleri sigortasının uygulamasında genelde ‘adı sigorta sanki bu aileler prim ödeyecek mi?’ sorusu soruluyor. Hayır hiçbir aile prim ödemiyor. Zati ismi üstünde aile takviyeleri sigortası, aileye bir formuyla dayanak veriliyor. Münasebetiyle burada bir prim yok. ILO’nun milletlerarası kontratının öngördüğü sigorta kollarından birisi olduğu için sigorta sözünü kullanıyoruz.

“MEVSİMLİK ÇALIŞAN ÇALIŞANLAR VAR, ONLARIN DA TOPLUMSAL GÜVENLİKLERİ OLACAK”

Mevsimlik çalışan çalışanlar var. Onların da toplumsal güvenlikleri olacak. Onlar mevsimlik bir yere gittiğinde, Aile Destekleri Sigortası Kurumu onlara yer bulacak, tuvaletleri, banyoları, çocukların eğitimi için öğretmen bütün bunların hepsi tahsis edilecek. Mevsimlik personellerin de gelecekleri bir manada teminat altına alınmış olacak. Bilhassa fakir ailelerde çocukların eğitimine özel bir değer verilecek. Çocuklar için bugün belediyelerimizin bir kısmı süt dağıtıyor. Aile dayanakları sigortası devreye girdiği vakit süt dışında pek çok gereksinimde karşılanmış olacak. Örneğin üniversite de okuyorsa burs imkanı olacak, kreşe gitmek istiyorsa kreş fiyatsız olacak bu çocuklar için ve ailelerin ekonomik olarak rahatlamaları için önemli gayretler gerçekleşmiş olacak.

“SOSYAL DEVLET VAZİFESİNİ YAPMALI VE BU AİLELERE HER TÜRLÜ İMKANI SAĞLAMALI”

Bir öbür soru: ‘Acaba bir vatandaşın toplumsal devletten benim yoksulluğumu masraf deme hakkı var mı?’ Evet anayasada bu var. Hasebiyle talep, aslında yurttaşın, fakir ailenin toplumsal devletten beklentisinin ötesinde, toplumsal devletin misyonunu yapmasını istiyoruz. Toplumsal devlet vazifesini yapmalı ve bu ailelere her türlü imkanı sağlamalı. Yani bir anayasal teminat imkanı yaratışmış olacak.

“AİLE TAKVİYELERİ SİGORTASI İÇİN AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI KURUMU KURULACAK”

Aile takviyeleri sigortası için Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacak, tıpkı İşsizlik Sigortası Kurumu üzere. Bütün toplumsal yardımlar tek çatı altında toplanacak. Böylelikle kaynak savurganlığı da büyük ölçüde önlenmiş olacak. Aile dayanakları sigortasının devreye girmesi bir maliyet sorunu değil, bir zihniyet meselesidir. Biz bugüne kadar uygulanan ve fakirin yoksulluğunun istismar edildiği bir sürece son vermek istiyoruz. Yoksulluğun baht olmadığı ve bu topraklarda hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi gerektiğini düşünüyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir