Kremlin: Türkiye ile Rusya, doğal gaz projesi konusunda işbirliğini sürdürecek

Peskov, başşehir Moskova’da aktüel hususlara ait gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye ile Rusya ortasındaki doğal gaz merkezinin oluşturulmasıyla ilgili projeye değinen Peskov, bu mevzuda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Peskov, “Bunun ziyadesiyle sıkıntı bir iş olduğu aşikardır. Bu epeyce güç bir proje. Bu projede, vakit konusunda kimi gecikmeler, teknik yahut öbür nitelikteki makul problemler olacaktır. Türk ortaklarımızla bu alandaki çalışmalarımıza ve işbirliğimize devam edeceğiz” dedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Çocuk Hakları Komiseri Mariya Lvova-Belova hakkında savaş cürmü gerekçesiyle yakalama kararı çıkarmasını pahalandıran Peskov, dünyada Rusya ve Putin’e karşı düşmanca tutum sergilendiğini söyledi.

Peskov, “Her şeyi not ediyoruz. Çalışmayı sürdürüyoruz. Devlet Başkanı da çalışmaya devam ediyor” sözlerini kullandı.

“ABD, Ukrayna sıkıntısının tahlilini frenliyor”

Çin’in Ukrayna sorunu konusunda arabulucu rolüyle ilgili soruyu yanıtlayan Peskov, ABD’nin bu sorunun tahlili sürecini frenlediğine işaret eti.

Sözcü Peskov, “Çatışmaların frenlenmesini tedbire konusunda devam eden çizgiyi görüyoruz. Bunu Washington, ABD Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi de açık açık ve resmen söylüyor” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir