Salıcı: Rehavet içinde değiliz, birinci turda bitmesi için çalışıyoruz

ANKARA – Millet İttifakı içinde yer alan DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti’nin 76 adayla CHP çatısı altında “ortak liste”yle seçime girme kararının tartışmaları sürüyor.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, 90 yaşındaki halasının ‘Bizim Ahmet’e nasıl oy vereceğiz?’ dediğini aktardı, “Samimi bir soru. Hayatı boyunca CHP karşısında durum almış. Bana oy vermek istiyor. Onlar da halama durumu anlatmışlar. Kimilerinin bu yansıyı verdiğini görüyorum” dedi. DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan da ortak liste çalışılırken “Biz kendi kitlemizin tamamını CHP listelerine taşıyamayabiliriz dedik, dürüst olmak zorundayız dedik. Onlar da pek doğaldır dediler” açıklaması yaptı. CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ise seçimin birinci çeşitte biteceği kanaatinde olduklarını belirterek, “Bu rehavete kapılmak manasında değil. Birinci cinste bitmesi için gereken çalışmayı yapıyoruz” dedi.

‘BU SEÇİM FEDAKARLIK SEÇİMİ’

Seçim ittifakının ortak cumhurbaşkanı adayının seçilmesi ve parlamentoda çoğunluk elde edilmesi için yapıldığını hatırlatan CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, iş birliğine listelerdeki bireyler üzerinden değil, “Büyük fotoğraf tertip değişikliği, Türkiye’nin demokratikleşmesi” olarak bakılması gerektiğini söyledi. İYİ Parti ile 2019 yerel seçimlerindeki iş birliği sonucunda birçok kentte iki partinin toplam oyundan daha çok oy alındığına dair örnekler veren Salıcı, “Meselenin ne olduğuyla ilgili herkesi ikna etmeye çalıştık. Bu seçim fedakarlık seçimi diyoruz. Bu fedakarlık tıpkı vakitte başında soru işareti olan seçmene anlatma, onu ikna etme açısından da fedakarlık gerektiriyor” dedi.

‘BAKANLARIN TANITIMI İKTİDARA GELİNECEK HİSSİNİ PERÇİNLER’

Seçim kampanyası kapsamında başkanlar kabine üyelerini de tanıtmaya başladı. İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener partisinin Kalkınma Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz ile ilgili olarak, “İnşallah iktisadımızı yönetecek” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin genel lider yardımcıları Ahmet Akın ve Muharrem Erkek’i Çanakkale mitinginde sahneye çıkartıp, “Unutmayın! Balıkesir’in ve Çanakkale’nin birer bakanı olacak” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Salıcı, yapılan protokole nazaran bakanların dağılımının seçim sonuçlarında oluşacak Meclis aritmetiğine nazaran önderler tarafından belirleneceğini hatırlatarak, “Ama bugünden bunları konuşmanın ziyanı yok. Meydan mitinglerinde bakan tanıtılıyor. Bu toplumda Millet İttifakı iktidara gelecek hissini perçinler. ‘Yönetemezler’ propagandalarına karşı takım meşakkati olmadığını gösterir” değerlendirmesinde bulundu.

‘HEDEF SEÇİMİN BİRİNCİ ÇEŞİTTE BİTMESİ’

Dört Cumhurbaşkanı adayının olduğu seçimde ikinci tıp mümkünlüğü da konuşulmaya başlandı. CHP’li Salıcı bu olasılığa karşı nasıl hazırlandıkları sorusuna, “Biz birinci tıpta biteceği kanaatindeyiz. Bu rehavete kapılmak manasında değil. Rehavet içinde de değiliz. Birinci tıpta bitmesi için gereken çalışmayı yapıyoruz” cevabı verdi.

‘KURT KIŞIN YEDİĞİ SOĞUĞU UNUTMAZ’

Salıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyası kapsamında açıkladığı vaat ve muştuların seçmen davranışını nasıl etkileyeceği sorusuna da “Bizim vaatleri açıklıyorlar. Kurt kışın yediği soğuğu unutmaz derler. Vatandaş bu kadar ezildikten sonra seçimi kazanmak için bunların söylendiğinin farkında değil mi? Neden şimdiye kadar yapmadılar diye sormaz mı?” karşılığını verdi.

‘DEPREMZEDELERİN TAŞINMASI İÇİN DEVLET İMKANLARI DEVREYE ALINMALI’

Seçim sürecinin kıymetli gündem unsurlarından biri de sarsıntı bölgesinden diğer kentlere göç eden vatandaşların nasıl oy kullanacağı. Salıcı gittikleri kentlere ikametgahını almayan depremzedelerin taşınması için parti olarak çalışma yapıldığını ancak sayı çok yüksek olduğu için bu mevzuda devletin deniz, hava yolları ve raylı sistem üzere taşıma imkanlarını da devreye alması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir